A mid-priced Android tablet with a giant display.
| nabi Big Tab | |
| Brand | Nabi |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 or newer - Details |
| Screen | 23.6 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1920 x 1080
(Ratio: 1.78)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | NVIDIA Tegra 4 |
| Weight |
168 ounces
(4763 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 1.3 MP |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1650 mAh |
| Battery Life | 30h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab 10
Lenovo Tab E10
KIDS705
Lenovo TAB 10 X103F
Samsung Galaxy Tab 4