A very affordable Android tablet that is super easy to carry around.
| Visual Land Prestige 10D | |
| Brand | Visual Land |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.1 Jelly Bean or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | All winner ARM dual-core CORTEX A9 OMAP 4 1.5 GHz |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 6h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab A
Samsung Galaxy Tab 4
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Contixo V8-2
RCA Voyager