A surprisingly affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Kurio Touch 4S | |
| Brand | Kurio |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.2.2 or newer - Details |
| Screen | 3.97 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
800 x 480
(Ratio: 1.67)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Dual Core Cortex A20 |
| Weight |
16 ounces
(454 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2.1 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 2000 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
UJoyFeel KIDS705
Contixo V8-2