An affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Visual Land Prestige 7G | |
| Brand | Visual Land |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.1 Jelly Bean or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
800 x 480
(Ratio: 1.67)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | All winner ARM dual-core CORTEX A9 OMAP 4 1.2 GHz |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 6h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
Samsung Galaxy Tab A
Amazon Fire 7 Kids (12th Generation)
RCA Voyager Pro
Contixo V8-2