A very affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
This is a variation of Sprout Cubby Tablet - 16GB Flash Memory - 7" Screen
| Sprout Channel Cubby | |
| Brand | Ematic |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 Kit Kat or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | 1.2GHz Quad-Core processor |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | ? |
Amazon Fire 7 Kids (12th Generation)
Samsung Galaxy Tab A
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Samsung Galaxy Tab E
Samsung Galaxy Tab 4