A mid-priced Android tablet that fits in every handbag.
| ASUS MeMO Pad 8 | |
| Brand | Asus |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 Kit Kat or newer - Details |
| Screen | 8 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | 1.33 GHz quad-core Intel Atom processor |
| Weight |
11.2 ounces
(318 grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 9h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E
Lenovo TAB 10 X103F
Samsung Galaxy Tab A
Lenovo Tab 10
Samsung Galaxy Tab E 9.6