A mid-priced Android tablet that does not take up much space.
| Lenovo Tab 2 A10 | |
| Brand | Lenovo |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 or newer - Details |
| Screen | 10 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1920 x 1200
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Qualcomm, 64-bit Quad Core, 1.5 GHz |
| Weight |
17.6 ounces
(499 grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 7200 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab 10
Samsung Galaxy Tab A
FEONAL K101
Samsung Galaxy Tab A8
Samsung Galaxy Tab A (2019)