A surprisingly affordable Android tablet that does not take up much space.
| Kocaso M9200 | |
| Brand | Kocaso |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.2 or newer - Details |
| Screen | 9 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
800 x 480
(Ratio: 1.67)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | Cortex A9, Dual-Core, Up to 1.5GHZ |
| Weight |
17.1 ounces
(485 grams)
|
| SD-Card | Up to 16 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 4000 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
UJoyFeel KIDS705
Contixo V8-2