A surprisingly affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Barnes & Noble Nook HD | |
| Brand | Barnes & Noble |
| OS | Android |
| OS Details | Android or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1440 x 900
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | 1.3 GHz Dual-Core |
| Weight |
11 ounces
(312 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | No |
| Front Camera | No |
| Battery | 4050 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
reMarkable 2
YosaToo KIDS712
RCA Voyager