A mid-priced Android tablet that easily fits in every handbag.
| Trimeo TU-6722A | |
| Brand | Trimeo |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4.2 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | ARMCortexTM-A7 Quad-Core |
| Weight |
9.9 ounces
(281 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 3000 mAh |
| Battery Life | 4h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
Pritom
Samsung Galaxy Tab 4