A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| Samsung Galaxy Tab 4 SM-T530 | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1.5 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 400 |
| Weight |
17.28 ounces
(490 grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 3 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Battery | 6800 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab 4
Samsung Galaxy Tab E
Lenovo Tab 10
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Lenovo Tab E10