A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| Samsung Galaxy Tab S | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 or newer - Details |
| Screen | 10.5 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | Samsung Exynos |
| Weight |
16.4 ounces
(465 grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 2.1 MP |
| Battery | 7900 mAh |
| Battery Life | 9h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab S2
Samsung Galaxy Tab S 8.4
Samsung Galaxy Tab A
Lenovo Tab E10
Lenovo Yoga Book