An affordable tablet that fits in every handbag.
This is a variation of Certified Refurbished Fire HD 8 Tablet, 8" HD Display, Wi-Fi, 16 GB - Includes Special Offers, Black (Previous Generation - 5th)
| Amazon Fire HD 8 | |
| Brand | Amazon |
| OS | Fire OS |
| OS Details | Fire OS 5 or newer - Details |
| Screen | 8 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | MediaTek Quad-Core |
| Weight |
11 ounces
(312 grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E
Samsung Galaxy Tab A
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Samsung Galaxy Tab 4
Coopers CP80