A surprisingly affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
This is a variation of Digiland Dl701q 8gb 7" Google Android 4.4 1.3ghz Quad-core Wifi Touchscreen Tablet
| Digiland DL701Q | |
| Brand | DigiLand |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.2 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | Cortex-A7 processor with 1.3GHz |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 2100 mAh |
| Battery Life | 3h - Details |
| Release Date | ? |
KIDS705
Samsung Galaxy Tab E Lite
YosaToo KIDS712
UJoyFeel KIDS705
Contixo V8-2