An affordable Android tablet that is super easy to carry around.
| Dragon Touch A1X | |
| Brand | Dragon Touch |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 KitKat or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | AllWinner A31S Quad Core Cortex A7 4x1.2GHz |
| Weight |
19.2 ounces
(544 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Battery Life | 6h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
Samsung Galaxy Tab 4
UJoyFeel KIDS705