A very affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| RCA 7 Voyager | |
| Brand | RCA |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Quad-Core 1.4 GHz |
| Weight |
10.16 ounces
(288 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | No |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 4h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
RCA Voyager
KIDS705
YosaToo KIDS712
RCA Voyager Pro