A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| Astro Tab A10 | |
| Brand | Astro Tab |
| OS | Android |
| OS Details | Android 5.1 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Allwinner A83 |
| Weight |
19.2 ounces
(544 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Battery Life | 5h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
Samsung Galaxy Tab 4
YosaToo KIDS712
Lenovo Tab 10