A mid-priced Windows tablet that does not take up much space.
| Nextbook Flexx 9 | |
| Brand | Nextbook |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows 10 or newer - Details |
| Screen | 8.9 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Intel Atom |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 4900 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | ? |
YosaToo KIDS712
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
UJoyFeel KIDS705
Samsung Galaxy Tab 4