A premium Android tablet that is super easy to carry around.
| Google Pixel C | |
| Brand | |
| OS | Android |
| OS Details | Android 6.0 or newer - Details |
| Screen | 10.2 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2560 x 1800
(Ratio: 1.42)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | NVIDIA Tegra X1, 1.9 GHz Quad-core |
| Weight |
18.24 ounces
(517 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 9000 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | ? |
Apple iPad (7th Generation)
Apple iPad Pro
Apple iPad (6th Generation)
Apple iPad (5th Generation)
Apple iPad 9.7 (5th Gen)