A very affordable tablet that easily fits in every handbag.
This is a variation of Fire Kids Edition Tablet, 7" Display, 8 GB, Blue Kid-Proof Case (Previous Generation - 5th)
| Amazon Fire Kids Edition | |
| Brand | Amazon |
| OS | Fire OS |
| OS Details | Fire OS 5 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Weight |
14.3 ounces
(405 grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 2980 mAh |
| Battery Life | 7h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
YosaToo KIDS712
KIDS705
Contixo V8-2
UJoyFeel KIDS705