A very affordable Android tablet that fits in every handbag.
This is a variation of iRULU eXpro X1s IPS 8 Inch Google Android 5.1 Lollipop Tablet PC, HD 1280800 Resolution, 1GB RAM, 16GB Flash, Bluetooth 4.0, Micro HDMI, Dual Cameras, 3D Games Supported, White Back (Plastic Rear)
| iRULU eXpro X1s | |
| Brand | iRULU |
| OS | Android |
| OS Details | Android 5.1 or newer - Details |
| Screen | 8 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Allwinner A64, 1.3 GHz Quad-Core |
| Weight |
17.6 ounces
(499 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 4200 mAh |
| Battery Life | 5h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
Samsung Galaxy Tab 4
UJoyFeel KIDS705