A very affordable Android tablet that is super easy to carry around.
| NeuTab K1 | |
| Brand | NeuTab |
| OS | Android |
| OS Details | Android 5.1 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | MediaTek MT8127, 1.3 GHz Quad-Core |
| Weight |
13 ounces
(369 grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | ? |
| Battery | 6000 mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab 4
Contixo V8-2
Samsung Galaxy Tab E Lite
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Samsung Galaxy Tab E