A mid-priced tablet that is super easy to carry around.
| Amazon Fire HD 10 | |
| Brand | Amazon |
| OS | Fire OS |
| OS Details | Fire OS 5 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 64 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | MediaTek MT8135V, Dual-Core 1.5 GHz & Dual-Core 1.2 GHz |
| Weight |
15.2 ounces
(431 grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 0.9 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab E10
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Samsung Galaxy Tab E
YosaToo KIDS712
Samsung Galaxy Tab A