A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| Samsung Galaxy Tab 2 | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.0 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | TI OMAP 4430, 1.0 GHz Dual-Core |
| Weight |
20.8 ounces
(590 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 3 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Battery Life | 7h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab 4
Lenovo Tab 10
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
Lenovo TAB 10 X103F