A high-end Asus laptop .
| Asus ROG GL502VS-DB71 | |
| Brand | Asus |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-6700HQ 2.6 GHz (6th gen Skylake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1070 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
4.8 pounds
(2177 grams)
|
| Release Date | ? |
Asus TUF Gaming FX504
Razer Blade 15 Base
Razer Blade 15 Base Model
Prostar P950RF
Acer Predator Helios 300 PH315-52
The Asus ROG GL502VS-DB71 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison