A premium Asus laptop .
| Asus ROG Strix GL502VM-DB71 | |
| Brand | Asus |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-6700HQ 2.6 GHz (6th gen Skylake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1060 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
4.9 pounds
(2223 grams)
|
| Release Date | ? |
Alienware 15 R3
Lenovo ThinkPad P50 20EN0013US
Acer Predator Triton 300
MSI Katana 15 B13VGK-484US
Acer Nitro V 15
The Asus ROG Strix GL502VM-DB71 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison