A mid-priced Lenovo laptop .
| Lenovo ThinkPad Edge E560 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 500 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-6200U 2.3 GHz (6th gen Skylake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 520 |
| Operating System | Windows 7 |
| Weight |
5.39 pounds
(2445 grams)
|
| Release Date | ? |
The Lenovo ThinkPad Edge E560 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison
Dell Inspiron 3565
Lenovo IdeaPad 330
Lenovo IdeaPad
HP 17-x116dx
HP EliteBook 840 G1