A mid-priced Asus laptop .
| Asus ZX53VW-AH58 | |
| Brand | Asus |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-6300HQ 2.3 GHz (6th gen Skylake Quad-Core) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 960 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
5.5 pounds
(2495 grams)
|
| Release Date | ? |
HP OMEN 15-en0013dx
Asus TUF Gaming F15 FX506HF
Acer Nitro 5 AN515-57-79TD
Asus TUF Gaming F15 FX506LH-AS51
Asus TUF Gaming F17 FX706LI
The Asus ZX53VW-AH58 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar