A surprisingly affordable Apple laptop that does not take up much space.
| Apple MacBook Air 2013 | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1440 x 900 |
| Display Technology | TN |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Core i5-4250U 1.3 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 5000 |
| Operating System | OS X Mountain Lion |
| Weight |
2.96 pounds
(1343 grams)
|
| Release Date | June 2013 |
The Apple MacBook Air 2013 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 200 Dollar Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Apple Laptop Comparison
Apple MacBook Air 2015
Apple MacBook Air 2014
Lenovo IdeaPad 3
HP 15-dy1024wm
Asus Vivobook Go