A premium Acer laptop .
| Acer Aspire VX 15 (VX5-591G-54VG) | |
| Brand | Acer |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i5-7300HQ 2.5 GHz (7th gen Kaby Lake Quad-Core) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
5.51 pounds
(2499 grams)
|
| Release Date | ? |
Acer Nitro 5 AN515-54
HP Pavilion Gaming 15-dk0041nr
Acer Predator Helios 300 PH315-52
Acer Nitro 5 AN515-55
MSI GF63 THIN 9RCX
The Acer Aspire VX 15 (VX5-591G-54VG) is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison