A premium Lenovo laptop with a giant display.
| Lenovo IdeaPad Y700-17ISK | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-6700HQ 2.6 GHz (6th gen Skylake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 960M |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
7.7 pounds
(3493 grams)
|
| Release Date | ? |
Dell G5 5587
Asus TUF Gaming FX504
Dell Inspiron 7577
Dell Inspiron i5577-7359
Acer Nitro 5 AN515-54
The Lenovo IdeaPad Y700-17ISK is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison