A mid-range Asus laptop .
| Asus VivoBook E403NA | |
| Brand | Asus |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 64 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Celeron N3350 1.1 GHz (Apollo Lake Dual-Core) |
| GPU | Intel HD 500 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
3.3 pounds
(1497 grams)
|
| Release Date | ? |
Acer Chromebook 314 CB314-1H
Lenovo ChromeBook C340
Lenovo Chromebook S330
Acer Chromebook 315
Samsung Chromebook 4+
The Asus VivoBook E403NA is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar