A premium MSI laptop with a giant display.
| MSI GL72M 7RDX | |
| Brand | MSI |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-7700HQ 2.8 GHz (7th gen Kaby Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
5.95 pounds
(2699 grams)
|
| Release Date | ? |
Dell Inspiron i5577-7359
Acer Nitro 5 AN515-54
Dell Inspiron 7577
Dell G5 5587
Asus TUF Gaming FX504
The MSI GL72M 7RDX is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar