A high-end Acer laptop .
|
acer Predator Helios 300 Gaming Laptop, 15.6" 144Hz FHD IPS Display, Intel 6-Core i7-8750H, GeForce GTX 1060 6GB OC Graphics, 16GB DDR4, 256GB NVMe SSD, PH315-51-78NP, Black For $1799.00 on Amazon (As of May 16, 2026, 07:41 PST - Details) | |
| Brand | Acer |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-8750H 2.2 GHz (8th gen Coffee Lake Hexa-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1060 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
5.95 pounds
(2699 grams)
|
| Release Date | 2018 |
Buy this laptop:
Acer Nitro 5 AN515-54
Acer Nitro 5 AN515-55
Acer Predator Helios 300 PH315-52
Acer Predator Helios 300 PH315-53
Asus TUF Gaming A15
The Acer Predator Helios 300 PH315-51 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Acer Laptop Comparison