A high-end Lenovo laptop .
| Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1440 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-8650U 1.9 GHz (8th gen Kaby Lake R Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD 620 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight |
2.49 pounds
(1129 grams)
|
| Release Date | ? |
Apple MacBook Air
Dell XPS 14 9440
Samsung Galaxy Book3 Pro 14
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (9th Generation)
Asus Zenbook A14
The Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation) is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Lenovo Laptop Comparison