A high-end MSI laptop .
|
MSI GS65 Stealth THIN-053 144Hz 7ms Ultra Thin 4.9mm bzl Gaming Laptop i7-8750H (6 cores) GTX 1070 8G, 32GB 512G, 15.6" For $2699.00 on Amazon (As of May 28, 2026, 11:02 PST - Details) | |
| Brand | MSI |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i7-8750H 2.2 GHz (8th gen Coffee Lake Hexa-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1070 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight |
4.14 pounds
(1878 grams)
|
| Release Date | 2018 |
Buy this laptop:
Prostar P950RF
Acer Predator Helios 300 PH315-52
Acer Predator Helios 300 PH315-53
Asus TUF Gaming A15
Acer Predator Helios 300
The MSI GS65 Stealth Thin is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison