An affordable Lenovo laptop .
| Lenovo Ideapad 130 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | AMD A9-9425 3.1 GHz (7th gen Stoney Ridge Dual-Core) |
| GPU | AMD Radeon R5 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
4.63 pounds
(2100 grams)
|
| Release Date | ? |
The Lenovo Ideapad 130 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison
Lenovo IdeaPad 3
HP 15-dw0083wm
HP 15-dy1024wm
Acer Aspire 5 A515-56-36UT
Acer Aspire 5 A515-55