An affordable Dell laptop .
| Dell Precision M4800 | |
| Brand | Dell |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i7-4810MQ 2.8 GHz (4th gen Haswell Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA Quadro K2100M |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight |
? pounds
(? grams)
|
| Release Date | September 2013 |
Apple MacBook Pro 2018
MSI GF63 Thin 10SC
MSI GF63 Thin 8SC
MSI GF63 Thin 11SC
HP Pavilion Gaming 15-dk0068wm
The Dell Precision M4800 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Dell Laptop Comparison