A high-end Lenovo laptop .
| Lenovo Legion 7i | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Storage | 4000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 4000 GB |
| Ram | 64 GB |
| CPU | Intel Core i9-10980HK 2.4 GHz (10th gen Comet Lake Octa-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2080 Super Max-Q |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight |
4.96 pounds
(2250 grams)
|
| Release Date | 2020 |
Asus ROG Zephyrus G16
Dell XPS 16 9640
Acer Predator Helios Neo 18 AI
Gigabyte AORUS MASTER 16
Razer Blade 16
The Lenovo Legion 7i is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison