A mid-priced Lenovo laptop with a huge display.
| Lenovo ThinkPad E16 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i5-1335U (10 cores) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.99 pounds
(1810 grams)
|
| Release Date | 2023 |
The Lenovo ThinkPad E16 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison
HP Pavilion 15-eg0025nr
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
Asus Vivobook 16
Acer Aspire 3
Asus Zenbook A14