A premium Lenovo laptop .
| Lenovo Legion Y540 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | Intel Core i5-9300HF 2.4 GHz (9th gen Coffee Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2060 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
5.07 pounds
(2300 grams)
|
| Release Date | ? |
Acer Predator Helios 300 PH315-52
Acer Nitro 5 AN515-57-79TD
Acer Predator Triton 500 PT515-52
HP OMEN 15-en0013dx
Acer Nitro 5 AN515-58-57Y8
The Lenovo Legion Y540 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison