A very affordable Lenovo laptop .
|
Lenovo 2022 IdeaPad 1 Laptop, 14" Anti-Glare Display, Intel Quad-Core Processor, Intel UHD Graphics, 4GB RAM, 256GB PCIe SSD, Windows 11 + Microfiber Cloth For $226.00 on Amazon (As of Mar 30, 2026, 01:35 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | Intel Core i3-1005G1 1.2 GHz (10th gen Ice Lake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
4.07 pounds
(1846 grams)
|
| Release Date | 2020 |
Buy this laptop:
The Lenovo IdeaPad 3 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison
Dell Inspiron 15 3501
Dell Inspiron 15 3511
Dell Inspiron 15 3505
Dell Latitude 7480
HP 15-dy1036nr