An affordable Lenovo laptop .
|
Lenovo 2021 Chromebook S330 14" Laptop Computer for Business Student, Quad-Core MediaTek MT8173C 2.1GHz, 4GB RAM, 32GB eMMC, 802.11ac WiFi, Webcam, 10 Hours Battery, Chrome OS, +MarxsolCables For $258.00 on Amazon (As of Apr 26, 2026, 23:22 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | TN |
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 32 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 32 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | MediaTek MT8173C 2.1 GHz (Quad-Core) |
| GPU | PowerVR GX6250 |
| Operating System | Chrome OS |
| Weight |
3.3 pounds
(1497 grams)
|
| Release Date | November 2018 |
Buy this laptop:
HP Chromebook 14a-na0021nr
HP Chromebook 14a-na0023nr
HP Chromebook 14a-na
HP Chromebook 11a-na0021nr
Asus Chromebook CX1100
The Lenovo Chromebook S330 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison