A mid-priced HP laptop with a giant display.
| HP | |
| Brand | HP |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1600 x 900 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i5-1135G7 2.4 GHz (11th gen Tiger Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
? pounds
(? grams)
|
| Release Date | 2021 |
Dell Inspiron 16 5645
Asus VivoBook 17X
HP Pavilion
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8
The HP is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison