A mid-priced Dell laptop .
| Dell Latitude 3500 | |
| Brand | Dell |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | TN |
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i5-10210U 1.6 GHz (10th gen Comet Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Chrome OS |
| Weight |
4.37 pounds
(1982 grams)
|
| Release Date | November 2019 |
The Dell Latitude 3500 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Dell Laptop Comparison
HP
HP ProBook 450 G9
HP ProBook 450 G6
Lenovo ThinkPad E15
Dell Inspiron 15 3501