A premium MSI laptop with a giant display.
| MSI GE75 Raider 10SE | |
| Brand | MSI |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 1512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-10750H 2.6 GHz (10th gen Comet Lake Hexa-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2060 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight |
5.73 pounds
(2599 grams)
|
| Release Date | 2020 |
Asus TUF Gaming A17 TUF706IH
Acer Predator Helios 300 PH315-52
Asus TUF Gaming FX504
Acer Predator Helios 300 PH315-53
Acer Nitro 5 AN515-58-57Y8
The MSI GE75 Raider 10SE is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison