A mid-priced Acer laptop .
| Acer Nitro 5 | |
| Brand | Acer |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-10300H 4.50GHz (10th Gen Quad-Core Comet Lake with Hyper-Threading) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
5.07 pounds
(2300 grams)
|
| Release Date | 2021 |
Acer Nitro 5 AN515-55
MSI GV15 Thin 11SC
Asus TUF Gaming FX505DT
Lenovo IdeaPad Gaming 3
Acer Nitro 5 AN515-54
The Acer Nitro 5 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison