A very affordable Acer laptop that easily fits in every handbag.
| Acer Aspire ES1-111M-C40S | |
| Brand | Acer |
| Screen | 11.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 32 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Celeron N2840 2.16 GHz (Bay Trail Dual-Core) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
2.84 pounds
(1288 grams)
|
| Release Date | ? |
Asus VivoBook Go 12 L210MA-DS02
Asus VivoBook E203MA
Asus Chromebook CM14
Lenovo IdeaPad 100S
Samsung Chromebook 3
The Acer Aspire ES1-111M-C40S is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison