A surprisingly affordable Lenovo laptop .
| Lenovo IdeaPad 1 14 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | TN |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 64 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Celeron N4020 1.1 GHz (Gemini Lake Refresh Dual-Core) |
| GPU | Intel UHD 600 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
4 pounds
(1814 grams)
|
| Release Date | 2022 |
Asus Chromebook CM14
Asus VivoBook Go 12 L210MA-DS02
Dell Latitude E6420
HP Stream 14-cb159nr
Lenovo B50-45 59441916
The Lenovo IdeaPad 1 14 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 200 Dollar Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison