A high-end Lenovo laptop .
| Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i7-1185G7 1.2 GHz (11th gen Tiger Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.37 pounds
(1529 grams)
|
| Release Date | 2021 |
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
Asus VivoBook 17X
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7
The Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Lenovo Laptop Comparison